Zabezpečení osamoceného pracovníka na pracovištích

Společnost SPEL, a.s. nabízí řešení problematiky zabezpečení osamoceného pracovníka na pracovištích. V této oblasti nabízíme návrh technického řešení s následnou realizací za využití systému TWIG.

Mobilní komunikační systém pro ochranu osamocených pracovníků

V mnoha různých zaměstnáních hrozí pracovníkům nebezpečí ohrožení života, či zdraví. Ať už z důvodu napadení, zranění, nebo prostě proto, že pracují sami a v případě, že se jim něco stane, budou nalezeni až po mnoha hodinách. Tomuto lze zabránit využitím systému TWIG - bezdrátový tísňový signalizační a komunikační systém ochrany osamocených pracovníků v průmyslových provozech nebo nebezpečném prostředí s lokalizací polohy a to i ve vnitřních prostorách. Nejedná se však primárně o tradiční lokalizaci, ale spíše o monitoring polohy pracovníka v případě nutnosti přivolání pomoci.

Osamocený pracovník je vybaven odolným komunikačním zařízením, které je schopno reagovat na vzniklou událost a automaticky předat informaci, že něco není v pořádku (telefonní hovor, SMS).
V případě nouzové situace pracovník stlačením jednoho tlačítka na svém mobilním lokalizačním zařízení vyvolá alarm – „žádost o pomoc“. Alarm může být od mobilního lokalizačního zařízení vyvolán také automaticky, kdy je vyhodnocena nesprávná poloha pracovníka, nebo je pracovník bez pohybu. Po vzniku některého z alarmů nastává okamžité předání informace dle přednastavených automatických reakcí (telefonní hovor, SMS) a odeslání dat o stavu na server. Na serveru se data vyhodnotí a mohou být okamžitě zobrazena přihlášenému uživateli. Ten následně vyhodnotí situaci a dle nutnosti informuje potřebné zásahové složky, které mohou vyrazit na pomoc osamocenému pracovníkovi v nouzi.
Systém TWIG je využitelný i mimo nouzových situací, umožňuje přímou hlasovou a SMS komunikaci s pracovníkem.

 

Mobilní bezpečnostní komunikátory TWIG Protector

3G/GPS/GSM osobní mobilní bezpečnostní zařízení, navržené k ochraně odloučených pracovníků. Mezi hlavní funkce patří: SOS tlačítko, automatické vyhodnocení stavu ManDown, AmberAlert, nastavitelné automatické volání / SMS na nastavená čísla. Twig komunikátor posílá poslední známou pozici uživatele a umožnuje oboustrannou hlasovou komunikaci.

 • zabezpeceni_osamoceneho_pracovnika - twig-protector.pngAž 4 tlačítka na předvolby (4 telefonní čísla)
 • SOS tlačítko
 • 48 kanálový přijímač GPS signálu
 • Detektor pohybu
 • Vnitřní lokace Beacon
 • Hlídání ManDown funkce
 • Určené i pro Ex prostředí (s nebezpečím výbuchu)

 

Lokalizační majáky TWIG Beacon

TWIG Beacon (maják) slouží k lokalizaci pracovníka, který je v nouzi nebo zraněný. Používá se v místech, kde není k dispozici GPS signál nebo je slabý. Například uvnitř budov.
TWIG Beacon komunikuje pomocí radiofrekvenčního vysílače s Twig Protector komunikátorem. Ten pak v SOS zprávě pošle také informaci, u kterého majáku byl naposledy a před jakou dobou. Napájení je zajištěno vysokokapacitní baterií, která zaručuje provozní dobu několik let. Zařízení má krytí IP67 (voděodolné), které umožňuje nasazení v náročnějších prostředích.

 • Pokrytí plochy až 2000 m2 (dle prostředí) jedním Beaconem twing
 • Možnost nastavování síly signálu
 • Životnost baterie až 4 roky (dle provozních podmínek)
 • Určené i pro Ex prostředí (s nebezpečím výbuchu)

 

 

 

 

 

Je žádoucí, i z hlediska splnění zákonných povinností, vytvořit zaměstnancům takové pracovní podmínky, aby rizika pracovních úrazů byla minimalizována a v případě nehody byla poskytnuta rychlá a účinná pomoc.

Vhodným technickým řešením pro pracoviště se zvýšeným nebezpečím, lze nejenom splnit legislativní povinnosti, ale především ochránit zdraví a životy zaměstnanců, případně snížit negativní dopady na zdraví přivoláním rychlé pomoci.